fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Joe Biden ndërmerr hapa për të zgjeruar aksesin e amerikanëve në kujdesin shëndetësor

Publikuar

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden ndërmori hapa të rëndësishëm të enjten për të marrë më shumë sigurime shëndetësore amerikane në mes të pandemisë së tërbuar të korona virusit, duke ndjekur zotimin e tij të fushatës për të shtyrë vendin drejt mbulimit për të gjithë dhe për të mbështetur të drejtat e riprodhimit të grave.

Shtëpia e Bardhë tha se Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv për rihapjen e tregjeve HealthCare.gov, diçka që paraardhësi i tij, Donald Trump, refuzoi ta bënte. Ai gjithashtu ndërmori veprim që synonte të kthente politikat e tjera të administratës Trump, duke përfshirë kufizimet në këshillimin e abortit.

Biden përshkroi të dy urdhrat ekzekutivë si “prishjen e dëmit që Trump ka bërë”.

“Nuk ka asgjë të re që ne po bëjmë këtu, përveç rivendosjes së Aktit të Kujdesit të Përballueshëm në mënyrën se si ishte para se Trump të bëhej president,” tha Biden.

Ish Presidenti Donald Trump kishte vendosur rregulla që “e bënin atë më të paarritshëm, më të shtrenjtë dhe më të vështirë” për amerikanët të kualifikoheshin për mbulimin e sigurimeve shëndetësore, tha Biden.

Kliko për koment

Komento

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook