fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Ja kur fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Publikuar

Sipas kalendarit myslimanë (takvimit) muaji i shenjtë i Ramazanit në këtë vit do të filloj më 13 prill 2021. Ndërsa, më 13 maj është dita e Fitër Bajramit.

Sipas fesë islame, çdo besimtar mysliman ka për detyrim (farz) të agjërojë për 30 ditë me radhë, në shenjë solidariteti me të varfëritë, si dhe të ndajë ushqimin gjatë këtij muaji për njerëzit që kanë nevojë.

Agjërimi i muajit të shenjtë të Ramazanit është një nga pesë shtyllat e Islamit./tipografi/

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021