fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Ish ministrja sulmon Osmanin për deklaratën e saj dhënë BBC-së

Publikuar

Ish ministria e Arsimit në Shqiperi, Besa Shahini ka qenë e ashpër ndaj u.d. presidentes, Vjosa Osmani, e cila në medie ndërkombëtare, si problem kyç të Kosovës e ka paraqitur krimin dhe korrupsioni dhe jo sic ka thënë Shahini problemi kryesor për t’u diskutuar në media ndërkombëtare është fakti se Kosova nuk njihet si shtet nga rajoni, BE-ja dhe organizatat e tjera kryesore ndërkombëtare.

Shahini në një postim në Facebook ka thënë së presidentja e Kosovës – përfaqësuesja më e lartë e vendit – ka thënë për BBC-në, që problemi më i madh në Kosovë është “krimi dhe korrupsioni”.

“Përveçse e pavërtetë, kjo deklaratë është populiste dhe anti-patriotike.  Problemi kryesor për t’u diskutuar në media ndërkombëtare është fakti se Kosova nuk njihet si shtet nga rajoni, BE-ja dhe organizatat e tjera kryesore ndërkombëtare. Kjo pengon jo vetëm zhvillimin shoqëror dhe ekonomik, por edhe imagjinatën se si mund të dilet nga izolimi dhe pabarazia me vendet e tjera të rajonit”, ka shkruar ajo.

Shahini thotë se të flitet për krim dhe korrupsion në fushatë zgjedhore është e kuptueshme.

“Por, të përçohet diskursi i fushatës në media ndërkombëtare dhe të përshkruhet Kosova si vend i zhytur në krim e korrupsion, është të pështysh vetën në fytyrë, siç kanë bërë Basha e Meta shpesh me Shqipërinë për interesa vetjake elektorale. Kur e para e vendit prezanton gjithë gjeneratat paraardhëse politike si të korruptuara e të kriminalizuara, tingëllon mosbesues edhe cilësimi që ia bën vetes dhe Vetëvendosjës si të ‘pakorruptueshëm’”, ka shkruar Shahini.

Postimi i plotë i Besa Shahinit:

Presidentja e Kosovës – përfaqësuesja më e lartë e vendit – tha për BBC-në, që problemi më i madh në Kosovë është “krimi dhe korrupsioni”. Përveçse e pavërtetë, kjo deklaratë është populiste dhe anti-patriotike.

Problemi kryesor për t’u diskutuar në media ndërkombëtare është fakti se Kosova nuk njihet si shtet nga rajoni, BE-ja dhe organizatat e tjera kryesore ndërkombëtare. Kjo pengon jo vetëm zhvillimin shoqëror dhe ekonomik, por edhe imagjinatën se si mund të dilet nga izolimi dhe pabarazia me vendet e tjera të rajonit.

Të flitet për krim dhe korrupsion në fushatë zgjedhore është e kuptueshme. Por, të përçohet diskursi i fushatës në media ndërkombëtare dhe të përshkruhet Kosova si vend i zhytur në krim e korrupsion, është të pështysh vetën në fytyrë, siç kanë bërë Basha e Meta shpesh me Shqipërinë për interesa vetjake elektorale. Kur e para e vendit prezanton gjithë gjeneratat paraardhëse politike si të korruptuara e të kriminalizuara, tingëllon mosbesues edhe cilësimi që ia bën vetes dhe Vetëvendosjës si të “pakorruptueshëm”.

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook