fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Ish diplomati serb, “dekonspiron” planet e Kurtit për dialog

Publikuar

“Politika e ‘Shqipërisë së Madhe’ dhe çdo lloj politike e bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë vë në pikëpyetje stabilitetin dhe paqen në këtë zonë, hap çështjen e kufijve dhe nuk mund të mbështesë asnjë zgjidhje që do të nënkuptojë qëndrueshmëri mbi një bazë afatgjatë”, thotë ish-diplomati serb, Zoran Milivojeviq.

Milivojeviq beson se, pas 10 vitesh që nga fillimi i dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit në nivelin teknik në Bruksel, më 8 mars 2011, qasja e vjetër e SHBA-së dhe BE-së në dialog po kthehet, dhe kur negociatat do të vazhdojnë do të varet nga shpejtësia e formimit të të gjitha institucioneve në Kosovë.

“Perëndimi është në gjyq, Brukseli para së gjithash, dhe pastaj Washingtoni. Çështja është se në çfarë mase ata do të përpiqen ta korrigjojnë politikën e Vetëvendosjes dhe Albin Kurtit. Nëse ata vërtet duan ta vazhdojnë dialogun dhe të gjejnë një zgjidhje politike që do t’i shërbejë paqes dhe stabilitetit në këtë zonë, ata do të duhet t’i korrigjojnë qëndrimet e Kurtit”, thotë Milivojeviq për mediumin serb në Kosovë “Kosovo Online”, transmeton Gazeta Express.

Edhe pse lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, është më i zëshmi në mbrojtjen e idesë së bashkimit kombëtar, Milivojeviq kujton se ideja është afër liderit të Vetëvendosjes dhe kandidatit për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti.

“Është platforma mbi të cilën mbështetet strategjia politike e Vetëvendosjes dhe Albin Kurtit. Ne e pamë atë gjatë vizitës së tij në Tiranë dhe pjesëmarrjen e partisë së tij në zgjedhjet në Shqipëri. Unifikimi është një qëllim strategjik i Vetëvendosjes dhe diçka që do të duhet të merret parasysh në të ardhmen. Për shkak se pozicioni politik i Kurtit në lidhje me dialogun dhe negociatat midis Beogradit dhe Prishtinës do të bazohet në atë strategji. Në atë kuptim, është shumë e rëndësishme se si qendrat perëndimore të pushtetit dhe komuniteti transatlantik do të pozicionohen në përputhje me rrethanat”, shtoi Milivojeviq.

Sipas tij, Perëndimi ka rol të rëndësishëm në formimin e institucioneve në Kosovë pas zgjedhjeve, pavarësisht fitores bindëse të Vetëvendosjes.

“Ne gjithashtu duhet të llogarisim në presionin e Perëndimit, i cili ka interes të formojë një qeveri dhe të zgjedhë një president, në mënyrë që dialogu të vazhdojë. Prandaj, është reale të presësh ndërhyrje perëndimore. Kjo do ta zgjidhë situatën në lidhje me formimin e qeverisë dhe presidentit. Këto janë kushtet themelore për vazhdimin e dialogut me Beogradin, i cili mbështetet nga Washingtoni dhe Brukseli, nën një procedurë të përshpejtuar”, tha Milivojeviq./tg/

Vazhdo më shumë