fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Hoti, Selmanaj nuk marrin pjesë në votim, si votuan Abdixhiku dhe Shala?

Ndryshe, Kuvendi i Kosovës nuk ka pasur kuorum për të zgjedhur presidentin e vendit. Në raundin e parë kanë votuar 74 deputet

Publikuar

Ish kryeministri Avdullah Hoti, Driton Selmanaj nuk marrin fare pjesë në votim, ndërkohë, kryetari i LDK –së, Lumir Abdixhiku dhe Kujtim Shala, po marrin pjesë në votim por bazuar në pamjet e transmetuar nga Kuvendi i Kosovës, nuk i kanë plotësuar fletëvotimet, duke i futur kështu të zbrazëta në kuti të votimit.

Ndryshe, Kuvendi i Kosovës nuk ka pasur kuorum për të zgjedhur presidentin e vendit. Në raundin e parë kanë votuar 74 deputet, çka ka bërë që kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca ta ripërtëritë rrethin e parë të votimit.

Sipas rregullores se Kuvendit, duhet të marrin pjesë në votim 81 deputet për tu plotësuar kushti i kuorumit, e që pastaj të vazhdohet me numërimin e votave.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021