fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Haradinaj: I drejt vendimi i Kurtit për ta refuzuar takimin e 11 majit

Takimet e formatit të tillë, duhet paraprakisht të dakordohen me institucionet e Kosovës

Publikuar

Ish kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj e ka vlerësuar si të drejtë refuzimin që i bëri kryeministri aktual, Albin Kurti, takimit të 11 majit, i cili ishte paracaktuar nga Bashkimi Evropian, e që konsiderohej si nisje e dialogut Kosovë- Serbi.

Haradinaj, i cili është kryetari i AAK, parti kjo në opozitë, ka thënë së takimet e formatit të tillë, duhet paraprakisht të dakordohen me institucionet e Kosovës

“Refuzimi i Kryeministrit Kurti të takimit të 11 majit është i drejtë. Ai takim ishte caktuar nga Borell e Vuçiq pa konsultim me palën kosovare. Takimet e formatit të tillë, duhet paraprakisht të dakordohen me institucionet e Kosovës”, ka thënë Haradinaj.

Postimi i plotë i Haradinajt:

Refuzimi i Kryeministrit Kurti të takimit të 11 majit është i drejtë.

Ai takim ishte caktuar nga Borell e Vuçiq pa konsultim me palën kosovare. Takimet e formatit të tillë, duhet paraprakisht të dakordohen me institucionet e Kosovës.

Praktika e dakordimit Bruksel – Beograd, duke nxjerrë Kosovën para aktit të kryer, nuk do të pranohet asnjëherë nga Kosova.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021