fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Hapen zyrat ndërlidhëse për bashkëpunim ekonomik Kosovë-Izrael

Publikuar

Menjëherë pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Izraelit është hapur Korporata Zhvillimore dhe Investuese ndërmjet dy vendeve.

Qëllimi i kësaj korporate thuhet se është rritja e shkëmbimeve tregtare ndërmjet Kosovës dhe Izraelit. Damian Brikman dhe Israel Levinson janë bashkëthemeluesit e kësaj korporate, shkruan Telegrafi.

Kujtojmë se Kosova dhe Izraeli kishin vendosur marrëdhënie diplomatike menjëherë pas nënshkrimit të marrëveshjes për normalizim ekonomik në Shtëpi të Bardhë më 4 shtator 2020. Pas kësaj, Kosova pritet të vendos ambasadën në Jerusalem.

Vazhdo më shumë