fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Gratë mbyllen brenda prej “frikës së madhe” nga talibanët (Video)

Shumë njerëz – veçanërisht gratë – kanë shumë frikë, pavarësisht thirrjeve dhe garancive nga talibanët që popullata të vazhdojë jetën normale

Publikuar

Gazetarja e pavarur e Current Time, Liza Karimi, përshkruan jetën në rrugët e Kabulit të kontrolluar nga talibanët, tri ditë pasi militantët e morën në dorë kryeqytetin afgan.

Ajo thotë se shumë njerëz – veçanërisht gratë – kanë shumë frikë, pavarësisht thirrjeve dhe garancive nga talibanët që popullata të vazhdojë jetën normale.

Ajo pohon se vetëm pak gra po dalin jashtë me bashkëshortët e tyre apo me meshkujt e familjes, dhe se shumë njerëz ende po kërkojnë me ngulm mënyra për të ikur nga vendi.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: [email protected] | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021