fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Fushata është karakterizuar më gjuhë të urrejtjes, thotë DnV

Publikuar

Koalicioni i organizatave për vëzhgimin e zgjedhjeve në Kosovë, Demokracia në Veprim (DnV) tha se gjatë monitorimit të fushatës zgjedhore, që mbaroi më 12 shkurt, kanë vërejtur se partitë politike kanë bërë shkelje, sa i përket masave kundër koronavirusit.

Në një konferencë për media të mbajtur të shtunën, Veton Mujaj nga DnV tha se gjatë fushatës ka qenë një atmosferë përgjithësisht e qetë, me shumë aktivitete të mbajtura nga subjektet politike, që garojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit, shkruan Evropa e Lirë.

“Në shumicën e këtyre aktiviteteve që kanë realizuar subjektet politike, mosrespektimi i masave për COVID-19 ka qenë shumë evident. Këto aktivitete janë shoqëruar me grumbullime të mëdha të qytetarëve në tubimet publike, duke mos respektuar rregullat për distancë sociale dhe mbajtjen e maskave në mënyrë të duhur”, tha Mujaj.

“Po ashtu, elemente të gjuhës së urrejtjes në baza politike nuk kanë munguar në aktivitete zgjedhore”, shtoi ai.

Sa i përket mbarëvajtjes së fushatës në komunat e banuara me shumicë serbe, Dushan Radakoviq nga DnV, tha se fushata u zhvillua në mënyrë paqësore, pa ndonjë incident. Ai tha se në tubimet e mbajtura nga subjektet politike, është respektuar masa, që në to të mos marrin pjesë mbi 50 persona.

.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021