fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Evropa hap dyert për Amerikanët

Publikuar

Amerikanët nuk kanë qenë në gjendje të vizitojnë Evropën në udhëtime jo-thelbësore për më shumë se një vit, por kjo tani duket se do të ndryshojë.

Turistët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara do të jenë në gjendje të vijnë në Bashkimin Evropian gjatë verës,tha Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian për New York Times.

Bisedimet paraprake midis Shteteve dhe E.U. në lidhje me mundësimin e pasaportave të vaksinave janë zhvilluar për javë të tëra, me von der Leyen duke deklaruar se çertifikata të tilla “do të mundësojnë lëvizjen e lirë dhe udhëtimin në Bashkimin Evropian”.

Detaje të sakta dhe një afat kohor i saktë se kur mund të hapen kufijtë nuk janë lëshuar ende, por këto bisedime janë një shenjë shpresëdhënëse e një të ardhmeje më të lehtë.

Dhe nëse nuk mund të prisni për udhëtimin tuaj evropian? Greqia tashmë ka njoftuar që amerikanët që mund të tregojnë prova të vaksinimit ose një test negativ COVID-19 tani mund të vizitojnë zonën e pushimeve.

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook