fbpx
Lidhu me Ne!

Kosovë

Drejtëpërdrejtë seanca plenare 04.04.2021

Publikuar

Livestream - Kuvendi i Kosovës
Kuvendi i Republikës së Kosovës

Drejtëpërdrejtë

Seanca plenare: 02.04.2021

Seancat e kaluara

Ndiqeni Live këtu – Nis seanca për zgjedhjen e presidentit të shtetit Kuvendi i Kosovës ka nisur seancën e katërt e legjislaturës së tetë, ku si pikë e vetme e rendit të ditës është zgjedhja e Presidentit të Republikës së Kosovës. Kandidatja e Lëvizjes Vetëvendosje për postin e presidentit është Vjosa Osmani, e cila në këtë garë, për kundër kandidat do të ketë Nasuf Bejtën. Që prej 5 nëntorit, 2020, Kosova është me ushtrues detyre të presidentit, pasi Hashim Thaçi ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë, pas konfirmimit të aktakuzës për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Dhomat e Specializuara në Hagë. Në Kosovë zgjedhjet parlamentare janë mbajtur më 14 shkurt, dhe më 22 mars, 2021 u konstituua Kuvendi dhe po të njëjtën ditë u zgjodh edhe Qeveria e re e Kosovës në krye me Albin Kurtin e Lëvizjes Vetëvendosje. Qeveria e tij u mbështet nga 67 deputetë. Për zgjedhjen e presidentit, në dy votimet e para nevojiten dy të tretat e votave e që i bie 80 vota të deputetëve. Ndërkaq, në raundin e tretë, president zgjidhet ai që merr shumicën e thjeshtë prej 61 deputetësh, por në të tri votimet duhet të marrin pjesë të paktën 80 deputetë. Nëse edhe raundi i tretë dështon, vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme të cilat duhet të mbahen brenda 45 ditësh.

Vazhdo më shumë