fbpx
Lidhu me Ne!

Kosovë

Dendias bisedon me Lajcakun para vizitës në Kosovë

Kosova dhe Greqia kohët e fundit kanë forcuar bashkëpunimin ekonomik, kështu që forumi i tretë i përbashkët ekonomik për energjinë u mbajt në prill, organizuar nga ministritë e tyre të jashtme.

Publikuar

Ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias në prag të vizitës së tij në Kosovë foli në telefon me Miroslav Lajçak, përfaqësuesi special i BE-së për dialogun  Kosovë-Serbi.

“Ne biseduam për ngjarjet e fundit në Ballkanin Perëndimor,” shkroi Dendias në Tëitter.

Kryediplomati grek që nesëv vjen për vizitë në vendin tonë do të takohet me shefen e diplomacisë së Kosovës, Donika Gërvalla – Schwarz.

Greqia është një nga pesë vendet e Bashkimit Evropian që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, megjithatë, Athina zyrtare ka njoftuar se do të ndihmojë Kosovën të marrë liberalizimin e vizave.

Kosova dhe Greqia kohët e fundit kanë forcuar bashkëpunimin ekonomik, kështu që forumi i tretë i përbashkët ekonomik për energjinë u mbajt në prill, organizuar nga ministritë e tyre të jashtme, raporton Danas, transmeton Klankosova.tv.

U njoftua në Greqi këtë javë që Athina i tha Beogradit se nuk do ta njihte pavarësinë e Kosovës, por që, siç thonë burimet nga Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë, “qëndrimi i saj ndaj Kosovës nuk po ndryshon, por Kosova po përmirëson praninë e saj në Greqi”.

Kjo u njoftua sepse, siç u raportua, “pala serbe deklaroi se Greqia do të përmirësojë praninë e saj në Kosovë”, ku Greqia nuk ka një ambasadë sepse Kosova nuk e njeh statusin e shtetit të pavarur

Vazhdo më shumë