fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Daçiq: Njohja e Kosovës nga Egjipti është njohje e “e ngrirë”

Publikuar

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar se Egjipti e kishte njohur pavarësinë e Kosovës gojarisht në ditët e fundit të qeverisjes së Mohamed Morsit, por që vendi nuk kishte votuar për anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare që nga viti 2015, kështu që mund të thuhet se ishte një njohje. “e ngrirë”.

Daçiq tha se në fillim të seancës, në pjesën për pyetjet parlamentare. “Është e vërtetë që u njoftua se Egjipti njohu Kosovën në ditët e fundit të Morsit. Meqenëse Ministri i Punëve të Jashtme nuk donte ta bënte atë, një zëdhënës i qeverisë deklaroi se Egjipti e njohu Kosovën. Megjithatë, nuk ka ndonjë shkrim zyrtar vendimi për këtë “, tha Daçiq, i cili ishte ministri i jashtëm, raporton Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Ai deklaroi se ai kishte pyetur vazhdimisht Ministrin e Punëve të Jashtme të Egjiptit, Sameh Shukri, i cili, kur ishte për herë të fundit atje i tha atij se Egjipti nuk dëshironte të tërhiqte njohjen dhe të hynte në ato çështje, por vuri në dukje se ky vend që nga viti 2015 nuk votoi për Kosovën në organizatat ndërkombëtare.

“Praktikisht, mund të thuhet se njohja është e ngrirë. Egjipti nuk e tërhoqi njohjen, por nuk voton më për Kosovën në organizatat ndërkombëtare, gjë që është e rëndësishme. Sigurisht, ne gjithashtu do të dëshironim që ata të tërheqin njohjen”, shtoi ai./tipografi/

Vazhdo më shumë