fbpx
Lidhu me Ne!

Kosovë

Çka na pret sot në Kosovë?

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani së bashku me ish-presidentët Fatmir Sejdiu, Behgjet Pacolli dhe Atifete Jahjaga vendosin lule te shtatorja e Ibrahim Rugovës

Publikuar

9:00 Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani së bashku me ish-presidentët Fatmir Sejdiu, Behgjet Pacolli dhe Atifete Jahjaga vendosin lule te shtatorja e Ibrahim Rugovës. (Sheshi “Ibrahim Rugova”)

10:00 Mbahet protestë para objektit të Ministrisë së Mjedisit për të shprehur pakënaqësitë mbi gjendjen mjedisore në Drenas dhe fshatrat përreth fabrikës së Feronikelit. (Para ish- Pallatit të Rilindjes Prishtinë)

10:00 Në kuadër të garës për Gjakovë të pastër, vazhdon aksioni për pastrimin e lumit Erenik. (Aksioni nis tek ura në Shkugëz)

11:00 Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani merr pjesë në hapjen solemne të “Javës së Bibliotekës”.

11:00 Komisioni për Shëndetësi shqyrton draft-planin e punës së komisionit për 2021. (Kuvendi i Kosovës, salla N-303)

12:00 Kryesia e Kuvendi të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Kuvendi i Kosovës, salla C301)

12:00 Prezantohet ekspozita e 30 të rinjve nga komuniteti serb dhe shqiptar të moshës 16-30 vjeç në Kosovë, mbi ballafaqimin me të kaluarën dhe dialogun ndërkulturor. (Kinema “Armata”, Prishtinë)

12:00 Protestohet kundër dhunës seksuale ndaj grave dhe vajzave. (Korzoja e qytetit në Pejë)

13:00 Presidentja e Kosovës VJosa Osmani së bashku me ish-presidentët Sejdiu, Pacolli dhe Jahjaga vizitojnë Muzeun “Shtëpia e Pavarësisë së Kosovës Dr. Ibrahim Rugova”. (Biblioteka Kombëtare)

14:00 Zyra e Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë dh Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) do të lansojnë zyrtarisht veprimin e përbashkët për të ndihmuar qytetarët veçanërisht të prekur nga pandemia COVID-19. (Lapidariumi përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës)

15:45 Nis zyrtarisht fushata për shqiptimin e gjobave mandatore për të gjithë ata që kapen duke hedhur mbeturina në komunën e Gjakovës. (Stacioni Policor në Gjakovë)

19:00 Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, Petrit Kllokoqi, viziton degën e shoqatës në Prizren.

Vazhdo më shumë