fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Cilat janë kërkesat e Macronit për Kurtin ?

Dialogun Kosovë-Serbi duhet të përfundojë me një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

Publikuar

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka pranuar të enjten, telegram urime për zgjedhjen e tij në krye të Qeverisë, nga Emmanuel Macron, presidenti i Republikës së Francës. Macron i ka shkruar Kurtit se duke votuar për listën që ai udhëhoqi gjatë zgjedhjeve të 14 shkurtit, shumica e votuesve që morën pjesë në votime shprehën dëshirën e tyre për ndryshim.

“Unë e di që ju synoni të realizoni reforma thelbësore, të cilat i kërkojnë bashkëqytetarët tuaj: forcimin e shtetit të së drejtës si dhe zhvillimin ekonomik dhe shoqëror të Kosovës”, i ka shkruar Macron, kryeministrit Kurti.

Këtu, ka thënë ai, duhet shtuar edhe lufta kundër pandemisë e cila duhet të ketë përparësi të menjëhershme, në kohën kur Kosova po preket rëndë dhe kur Bashkimi Evropian po mobilizohet për të ndihmuar vendet e rajonit për të përballuar krizën shëndetësore dhe pasojat e saj.

Macron e ka siguruar kryeministrin Kurti për mbështetjen e Francës në të gjitha prioritetet për të mirën e kosovarëve. Ai gjithashtu ka ofruar mbështetjen e tij edhe për dialogun Kosovë-Serbi që, sipas tij, duhet të përfundojë me një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

Në fund të urimit Presidenti Emmanuel Macron ka thënë se do të ishte shumë i lumtur që së shpejti të mirëpres Kryeministrin Kurti për vizitë në Paris.

Vazhdo më shumë