fbpx
Lidhu me Ne!

Beba Ime

Dhimbje barku tek foshnjat: Çfarë është, sa zgjat dhe çfarë mund të bëni?

Publikuar

Foshnjat me kolikë qajnë për orë të tëra pavarësisht se janë të shëndetshme. Dhimbja e barkut zakonisht fillon kur një fëmijë është rreth 2 javë i vjetër dhe përfundon me 4 muaj.

Çfarë është dhimbja e barkut?

Dhimbja e barkut është një e qarë e pakontrollueshme në një fëmijë të shëndetshëm. Bebi juaj konsiderohet kolik, nëse është më i ri se 5 muajsh dhe qan për më shumë se tre orë rresht, tre ose më shumë ditë në javë, për të paktën tre javë.

Dhimbja e barkut nuk është një sëmundje dhe nuk do t’i shkaktojë fëmijës tuaj ndonjë dëm afatgjatë, por shpesh është një gjë shumë e vështirë për ta kaluar.

Rreth një në pesë foshnje zhvillojnë dhimbje barku, zakonisht kur janë midis 2 dhe 3 javësh (ose dy ose tre javë pas datës së tyre të lindjes nëse kanë lindur të parakohshëm).

Cilat janë simptomat e dhimbjes së barkut?

Bebet normalisht qajnë kur janë të lagur, të uritur, të frikësuar ose të lodhur, por nëse fëmija juaj tregon shenjat e mëposhtme, mund të ketë dhimbje barku.

Të qarë të tepërt, shpesh në të njëjtën kohë të ditës (zakonisht në pasditen e vonë ose në mbrëmje)

Të qara më të larta se normalja.

Paqëndrueshmëria, pavarësisht përpjekjeve tuaja për të qetësuar.Episodet e qara që fillojnë dhe mbarojnë papritur

Shenjat e shqetësimit të barkut:

Foshnjat që vuajnë nga një bark i gazuar ose probleme të tjera gastrointestinale mund të shqetësohen shumë. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, një fëmijë me dhimbje barku shpesh gëlltit ajrin kur qan, duke kontribuar në problemin e gazit.

Ju mund të vini re se si foshnja juaj shtrëngon gishtat, harkon prapa, skuqet, zgjatet ose tërheq lart këmbët e saj dhe liron gaz ndërsa qan. Ne ato momente ajo mund të duket se ndihet më mirë pasi ka kaluar gaz ose ka pasur një lëvizje të zorrëve.

Sa zgjat dhimbja e barkut?

Fatmirësisht, ka një dritë në fund të tunelit. Dhimbja e barkut ka tendencë të arrijë kulmin rreth 6 javë, dhe pastaj përmirësohet ndjeshëm midis 3 dhe 4 muaj. Në moshën 4 muajshe, 80 deri 90 përqind e foshnjave kalojne shumicën e dhimbjeve të barkut, përqindja e vogël e mbetur mund të zgjasë edhe një muaj.

Po, ky është një tunel i gjatë. Por ndërkohë, mësoni se si ta ngushëlloni beben tuaj sa më mirë dhe kërkoni ndihmë sa herë që keni nevojë për të. Kujdesi për një fëmijë kolik mund të jetë shumë stresues dhe do të duhet të bëni pushime të rregullta për të ruajtur mirëqenien tuaj. Bëni partnerin tuaj ose një mik apo të afërm të marrë përsipër ndërsa ju shkoni për një shëtitje apo të bëni një sy gjumë.

Çfarë e shkakton dhimbjen e barkut?

Dhimbja e barkut është një nga misteret e mëdha të jetës së foshnjës. Gjendja është po aq e zakonshme midis foshnjave të paralindura dhe të lindura më vonë; djemtë dhe vajzat; dhe foshnje që ushqehen me gji dhe me qumësht formula. Askush nuk e di pse disa foshnje janë më të prirur për të sesa të tjerët, por teoritë janë të shumta. Dhe mund të ketë më shumë se një shkak. Mundësitë përfshijnë:

Pirja e duhanit: Ne e dimë që foshnjat e lindura nga nënat që pinë duhan gjatë shtatzënisë ose pas lindjes janë në rrezik në rritje të dhimbjeve të barkut

Ndjeshmëria: Disa ekspertë besojnë se periudhat e gjata të qarjeve kolikuese janë një çlirim fizik për foshnjat e ndjeshme.

Problemet e barkut: Ekspertë të tjerë mendojnë se faktorët gastrointestinal (një bark i gazuar, nën-ushqyerje ose mbingarkesë, ose një sistem tretës i papjekur) mund të luajnë një rol në simptomat e kolikave.Ju mund të ndihmoni që fëmija juaj të jetë më komod duke u siguruar që ai nuk po gëlltit shumë ajër gjatë gji dhënies ose ushqyerjes me shishe. Kjo do të thotë ta mbash atë në këmbë gjatë ushqimit duke e mbajtur në mënyrë adekuate dhe duke u siguruar që foshnja juaj të ketë një shishe të duhur.

Dy deri në tre për qind e foshnjave kanë dhimbje barku për shkak të një intolerance ose alergjie ndaj proteinave të qumështit të lopës. Nëse mendoni se fëmija juaj mund të jetë i ndjeshëm ndaj diçka në formulën e tij ose qumështit tuaj të gjirit, bisedoni me pediatrin e tij. (Nëse jeni duke ushqyer me gji, mund t’ju duhet të eliminoni produktet e qumështit nga dieta juaj për disa javë. Nëse fëmija juaj ushqehet me qumësht, mjeku mund të sugjerojë kalimin në një formulë të hidrolizuar gjerësisht.) Një teori tjetër është se dhimbjet e barkut mund të shkaktohen nga një çekuilibër i baktereve të shëndetshëm në zorrët. Studimet kanë treguar se foshnjat me dhimbje barku kanë mikroflorë të ndryshme të zorrëve sesa ata që nuk vuajnë nga dhimbje barku.

Studiuesit kanë zbuluar se disa foshnje kolike prodhojnë më shumë serotonin – një kimikat që ndihmon trurin të komunikojë me trupin dhe gjithashtu shkakton tkurrjen e muskujve të zorrëve. Nevojiten më shumë kërkime për lidhjen midis serotoninës dhe dhimbjeve të barkut. Disa studime sugjerojnë se dhimbja e barkut është një paralajmërim i migrenës më vonë në fëmijëri. Studiuesit nuk janë të sigurt nëse dhimbjet e barkut janë një simptomë e hershme e migrenës në fëmijëri apo nëse foshnjat me dhimbje barku ndajnë një tipar gjenetik me ata që marrin migrenë në fëmijëri.

Studiuesit kanë gjetur një lidhje midis nënave që vuajnë nga çrregullimet e ankthit dhe foshnjave që qajnë tepër. Mund të ketë gjithashtu një lidhje midis dhimbjeve të barkut dhe tensionit emocional ose depresionit në shtatzëni. Nëse po luftoni me ankth ose depresion, kërkimi i ndihmës mund të ndihmojë si ju ashtu edhe fëmijën tuaj.

A duhet ta çoj fëmijën tim te mjeku nëse mendoj se ka dhimbje barku?

Po, është një ide e mirë të shihni mjekun për të qarat e tepërta të foshnjës tuaj. Mjeku mund të përjashtojë shkaqet e mundshme të tilla si problemet e zorrëve ose infeksionet urinare dhe do të kontrollojë nëse fëmija juaj ushqehet dhe rritet normalisht. Dhe nëse fëmija juaj ka simptoma të tjera – si ethe, të vjella, diarre ose jashtëqitje të përgjakshme – thirrni mjekun menjëherë. Këto simptoma nuk janë për shkak të dhimbjes së barkut.

A ka ilaçe ose suplemente që lehtësojnë dhimbjet e barkut?

Përpos probiotikëve, mund të provoni pika anti-gaz që shiten pa recetë. Pikat anti-gaz nuk janë provuar efektive për dhimbjet e barkut, por ato përdoren zakonisht për lirim te gazit tek foshnjat dhe zakonisht konsiderohen të sigurta.

Mos i jepni bebes tuaj asnjë nga këto në përpjekje për ta qetësuar atë:

Drithëra për fëmijë ose ushqime të tjera të forta. Foshnja juaj e mitur nuk është e gatshme të tretë ushqimin e ngurtë dhe dhënia e saj nuk do ta ndihmojë atë të ndihet më mirë.

Medikamente të tilla si antispasmodics ose antihistamines. Këto mund të jenë të pasigurta për fëmijën tuaj. Çajra bimorë ose suplemente. Disa studime tregojnë se barëra të caktuara, duke përfshirë ujin e shtrënguar, mund të lehtësojnë dhimbjet e barkut, por ato gjithashtu mund të jenë të pasigurta sepse forca, dozimi dhe cilësia e bimëve nuk mund të garantohen. Kjo është arsyeja pse shumë ekspertë këshillojnë që të mos i jepni barëra fëmijës suaj, ndërsa të tjerët rekomandojnë që ju ta bëni vetëm nën udhëzimin e mjekut të foshnjës tuaj. Flisni me mjekun tuaj përpara se t’i jepni foshnjës tuaj ndonjë gjë tjetër përveç qumështit të gjirit ose formulës. Nëse e shihni veten duke u zemëruar ose zhgënjyer me foshnjën tuaj, merrni frymë thellë dhe vendoseni butësisht në shpinë në krevat fëmijësh. Shkoni në dhomën tjetër për t’u qetësuar. Ose telefononi një mik ose të afërm që të vijë dhe të qëndrojë me fëmijën tuaj ndërsa ju dekompresoheni. Ju po e ndihmoni foshnjën tuaj, edhe nëse ajo ende qan: Ju mund të mos jeni në gjendje ta qetësoni bebë tuaj, por më së miri mund ta ndihmoni duke e respektuar dhe pranuar atë. Vazhdoni ta mbani atë, ta lëkundni, t’i pëshpërisni – dhe ta lini të qajë, por gjatë gjithë kohës të jetë e siguruar për dashurinë tuaj.

Nga Jennifer Shu, MD, FAAP, pediatër

 

Vazhdo më shumë
Kliko për koment

Komento

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021