fbpx
Lidhu me Ne!

Tipografi

Borell dhe ministrat e jashtëm të BE-së, do të flasin për Kosovën

Publikuar

Sipas zyrtarëve të Këshillit të Ministrave të Bashkimit, Borrell do të paraqesë një raport për shkak të vizitës së fundit të emisarit special të BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak në Prishtinë dhe Beograd. Ata deklaruan se diskutimi i shefave të diplomacisë së anëtarëve të BE-së mbi dialogun dhe zhvillimet në lidhje me zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit nga partnerët e BE nuk është parashikuar, por gjithashtu se nuk përjashtohet.

Agjenda e sesionit ministror përfshin gjithashtu marrëdhëniet me Rusinë, pas futjes së fundit të sanksioneve të reja evropiane kundër Moskës, përpjekjet për të stabilizuar marrëdhëniet me Turqinë pa futjen e sanksioneve, pandeminë e virusit koronar dhe çështje të tjera botërore, shkruan RTK.

Burimet e BE-së konfirmuan gjithashtu se presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Layen dhe Borel, do të bisedojnë me sekretarin e Shtetit, AnthonyShefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, do t’u paraqesë të hënën në Bruksel një raport ministrave të punëve të jashtme të vendeve anëtare të BE-së mbi gjendjen e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë. Borrell do të informojë BE-në për lëvizjet e fundit të Bashkimit në bashkëpunim me partnerët në Ballkanin Perëndimor. Blinken, i cili vjen në Bruksel për një takim të shefave të diplomacisë së anëtarëve të NATO-s.

Sipas deklaratës së Departamentit të Shtetit, Blinken do të diskutojë me kolegët e tij nga NATO hapat me të cilët partnerët e Atlantikut po përpiqen të frenojnë pandeminë e virusit koronar dhe të mbështesin rimëkëmbjen e qëndrueshme të ekonomisë botërore dhe do të shkëmbejë mendime për zgjidhjen e kriza e klimës dhe forcimi i demokracisë.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: [email protected] | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021