fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Blinken Vuciqit: S’ke rrugë tjetër, përveç njohjes së Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë për qëllim një marrëveshje gjithëpërfshirëse mes Serbisë dhe Kosovës duke qenë e përfshirë edhe njohja reciproke mes dy vendeve.

Publikuar

Sekretari i Shtetit të SHBA-së, Anthony Blinken, i ka dërguar një letër Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në të cilën i ka kërkuar ta njohë Kosovën.

Letra e cila është publikuar nga mediumi serb “Novosti” ishte dërguar më 23 shkurt tek presidenti serb, në të cilën thuhet se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë për qëllim një marrëveshje gjithëpërfshirëse mes Serbisë dhe Kosovës duke qenë e përfshirë edhe njohja reciproke mes dy vendeve.

“Normalizimi i plotë i marrëdhënieve do ta çojë përpara të ardhmen evropiane të të gjithë rajonit. Unë e mirëpres udhëheqjen e vazhdueshme të Serbisë në integrimin ekonomik rajonal, i cili mund të inkurajojë më tej vendet e Ballkanit Perëndimor për të zbatuar reformat e nevojshme për rritjen dhe prosperitetin”, thuhet në letër, shkruan Novosti.

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021