fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

BE i reagon “zbehtë” Vuciqit

Publikuar

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, në llogarinë e tij zyrtare në “Instagram” ka publikuar një fotografi të hartës së Republikës së Kosovës të mbuluar me flamurin e Serbisë.

Një veprim i tillë i kreut të shtetit serb ka nxitur reagime të shumta nga përfaqësues të politikës shqiptare, derisa Express ka kontaktuar me zyrtarë të BE’së për të marrë një qëndrim të tyre lidhur me veprimin e Vucic.

Nga Brukseli kanë thënë se Bashkimi Evropian gjithmonë ka bërë thirrje që palët të marrin veprime e të bëjnë deklarata që i kontribuojnë bashkëpunimit dhe pajtimit dhe jo të kundërtës.

“ Ne e kemi thënë shumë herë përgjatë viteve, që Kosova dhe Serbia duhet të përmbahen nga veprimet dhe deklaratat që janë kundër produktivë për procesin e normalizimit të raporteve dhe punës që çon drejt një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse”, ka thënë një zëdhënës i BE-së për Gazetën Express.

Një veprim i tillë i Aleksander Vucic vjen në kohën kur Bashkimi Evropian bën thirrje që të rinis dialogu

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021