fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Bajrami: Kosova e dha propozimin e vet, çuditërisht BE-ja e refuzoi

Kosova ka propozuar që të pezullojë fazat e mëtutjeshme lidhur me çështjen e targave.

Publikuar

Ambasadori i Kosovës në Bruksel, Agron Bajrami, ka thënë se gjatë takimit në Bruksel midis dy palëve, Kosova ka propozuar që të pezullojë fazat e mëtutjeshme lidhur me çështjen e targave.

Kjo në këmbim që Serbia të mos lëshojë targa ilegale me akronimet e qyteteve të Kosovës.

Në anën tjetër, Bashkimi Evropian të fillojë procesin e bisedimeve për propozimin e fundit të mbështetur nga Franca dhe Gjermania.

Por, për “habi”, BE-ja këtë nuk e pranoi, thotë Bajrami.

“Në takimin urgjent të ftuar nga Josep Borrell, Kosova ka propozuar të pezullojë fazat e mëtutjeshme për targat, në këmbim që Serbia të ndalojë së lëshuari targa ilegale dhe Serbia të fillojë procesin e bisedimeve të bazuar në propozimin e fundit të mbështetur nga Gjermania e Franca. Çuditërisht, kjo u refuzua”, ka shkruar Bajrami në Twitter.

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook