fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Tërnava: Falja e Bajramit, duke respektuar masat anti-Covid

Publikuar

Duke qenë se sot jemi në ditën e fundit të muajit të shenjtë të Ramazanit, besimtarët musliman shënojnë festën e Fitër Bajramit.

Me këtë rast myftiu Naim ef. Tërnava, kë uruar të gjithë besimtarët musliman, për përfundimin e këtij muaji të shenjtë siç cilëson ai, “muaj ky që na ka shoqëruar duke na fisnikëruar e urtësuar më nimetet e iftairit, syfyrit, namazit të teravive, pastaj lutjet e duatë si dhe veprat e hajrit që bëhen vetëm për Krijuesin“.

Ndër të tjera myftiu Tërnava bën thirrje edhe për respektin e masave anti-Covid duke potencuar se “Bashkësia Islame ka hequr dorë nga ana ceremoniale e manifestimit tradicional të Bajramit, dhe se në xhami do të jemi duke i respektuar protokollet anti-covid dhe për ta falur vetëm namazin e Fitër-Bajramit.

Duke përfunduar urimin e tij me thirrje për kujdes edhe ndaj vizitave familjare./tipografi/

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021