fbpx
Lidhu me Ne!

Botë

Britanikët “pushtojnë” Detin e Zi

Aeroplanmbajtësja britanike pritet të kalojë gjatë muajit maj në detin e Zi

Publikuar

Britania e Madhe ka njoftuar futjen në detin e Zi të aeroplanmbajtëses “Queen Elizabeth” duke acaruar jo pak rusët, flota e të cilëve ka rrethuar tashmë atë ukrainase në këtë rajon.

Më shumë se 20 anije ushtarake ruse gjenden aktualisht në detin e Zi në kuadër të një stërvitjeje të madhe të njoftuar nga vendi, por Ukraina dhe Perëndimi e shohin këtë si një kërcënim të drejtpërdrejt të Putinit për luftë pasi forcat e Kievit avancuan gjatuë muajve të fundit në territoret e mbajtura nga rebelët pro-rusë.

Aeroplanmbajtësja britanike pritet të kalojë gjatë muajit maj në detin e Zi, ndërsa fillimisht ata kanë njoftuar palën turke për kalimin në Dardanele dhe Bosfor, siç parashikojnë edhe konventat ndërkombëtare.

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021