fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Tentohet të grabitet kasaforta e Xhamisë  “Hatunije”

Publikuar

Kjo nuk është hera e parë që tentohet që më dhunë të grabiten objektet e kultit në Kosovë, veçmas xhamit. Sipas Imamit Jahir Beqiri, të enjten në xhaminë  “Hatunije “ në Prishtinë është̈ tentuar të thyhet kasaforta ku mblidhen të hollat për mirëmbajtje të xhamisë̈.

Imami i xhamisë̈ Jahir Beqiri thotë̈ se, nuk është̈ hera e parë që hajnat tentojnë̈ të thyejnë̈ kasafortën. “Po nja dy herë e kanë vjedh kasafortën krejt e qe dy herë te tjera pa sukses vetëm kanë tentue”.

Ja postimi i plotë i Venhar Isufit në rrjetin social:

Sot tentim grabitje e kasafortes se Xhamise “ Hatunije “ ne Prishtine.

Nuk eshte hera e pare qe mundohen kryesit te marrin te hollat te cilat mblidhen per te kryer obligimet e xhamise!

Dy here eshte vjedhur kasaforta , dhe e dyta here qe tentohet te vjedhet ne kete xhami !

Koheve te fundit jane shtuar rastet e tilla jo vetem ne Prishtine por edhe ne disa komuna te tjera.

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021