fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Konjufca, Abdixhikun s’e merr kush

Publikuar

Nënkryetar i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca i është kundërpërgjigjur kreut të LDK, Lumir Abdixhiku, i cili ka thënë së idetë e majta janë thelbësisht të gabuara për Kosovën, në pjesën më të madhe të tyre. Idetë e zhbërjes së shtetit të Kosovës janë thelbësisht të gabuara, duke thënë së Abdixhikun s’e merr vesh askush.

“Rritja e bashkëpunimit me Shqipërinë absolutisht nuk është zhbërje e shtetit të Kosovës. Është krejtësisht e huqur nga ana e zotëri Abdixhikut. Nuk e di se përmes kësaj gjuhe cilëve qytetarë të Kosovës ai po i flet? Kënd po e targeton përmes kësaj? Gjuhën e tij askush në Kosovë nuk e kupton. Pse? Sepse bashkim kombëtar s’ka meqë është e pamundshme në këto rrethana dhe jo pse s’do kombi shqiptar. Zotëri Abdixhiku po thotë s’duhet, këtë s’e merr vesh askush”, ka thënë Konjufca në Rubikon.

Konjufca tha se për temën e bashkimit kombëtar ka nevojë më shumë të flitet në tryeza shkencore ku janë në formë më të stërholluar dhe më intelektuale diskutimet.

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021