fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Flet deshmitari i masakres së Mitrovicës

Publikuar

“Në kujtesë e kam të ngulitur momentin e shpërthimit të predhës, ku unë isha në një distancë 30-40 metra. Britmat e qytetarëve pas eksplodimit do të mbeten çdo herë në kujtesën time”.

Kjo është vetëm një pjesë e rrefimit të Faton Pecit, të deshmitarit të masakres se Mitrovicës, e njohur si masakra e tregut.

Pamje të renda

Rrefimi i plotë i Pecit:

Peci, që aktualisht është këshilltar i presidentes në detyrë Vjosa Osmani në një shkrim në faqen e tij në Facebook, ka rrefyer tmerrin që ka pa atë ditë në tregun e Mitrovicës.

Sot 22 vite më parë, për koiçidencë e shtunë, ditë tregu në Mitrovicë, isha dëshmitar i masakres që u realizua përmes një predhe në tregun e qytetit.

Faton Peci

Faton Peci

Në kujtesë e kam të ngulitur momentin e shpërthimit të predhës, ku unë isha në një distancë 30-40 metra. Britmat e qytetarëve pas eksplodimit do të mbeten çdo herë në kujtesën time.

Edhe pse vetëm 16 vjeçar për mua indikative kanë qenë 2 elemente që janë tregues që masakra ishte rralizuar nga regjimi gjenocidal i Millosheviqit:

1. Policia nuk ishte prezent tek udhëkryqi i tregut, ku si rëndom qëndronin;

2. Helikopteri për pak sekonda është ngritur nga kazerma ushtarake në lagjen Bair, pas eksplodimit.

Kosova e pagoi cmimin e madh të lirisë, duke derdhur gjakun edhe të qytetarëve civil të pafajshëm.

I perjetshëm kujtimi për të rënët!

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021