fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Evropa miraton vaksinën e kompanisë Johnson&Johnson

Publikuar

Agjencia Evropiane e Ilaçeve ka miratuar vaksinën kundër koronavirusit, të kompanisë Johnson&Johnson. Ky vendim vjen ndonëse kompania ka njoftuar ligjvënësit e Bashkimit Evropian se vaksina nuk do të ketë mundësi të dërgohet deri në mesin e muajit prill.

Kjo vaksinë tashmë është miratuar në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada.

Për dallim nga vaksinat e kompanive tjera, kjo vaksinë merret vetëm në një dozë.

Rezultatet e testimeve me rreth 44,000 pjesëmarrës kanë treguar se vaksina e kompansë Johnson&Johnson, është 66 për qind efektive në parandalimin e sëmurjes së rëndë nga koronavirusi.

Vaksina e kësaj kompanie bëhet e katërta që është miratuar nga blloku evropian./tg/

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021