fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Sa ministre do t’i këtë qeveria e re? Flet kandidati për kryeministër

Publikuar

Lideri i LVV-së, Albin Kurti, që njëherësh është edhe kandidat për kryeministër i kësaj partie, në marshin protestues të organizuar për 8 Mars ka premtuar se në Qeverinë e re të Kosovës nuk do të ketë më pak se pesë ministre.

Më këtë rast Kurti tha po ashtu së është mese e domosdoshme që zëri kundër dhunës të jetë me i fuqishëm

“Është e domosdoshme të ngritët zëri për gratë që janë viktima”, tha Kurti.

Kurti kërkoj se si institucione dhe si shoqëri të përballemi me këtë shtypje dhe shfrytëzim që është i madh në Kosovë.

“Gratë e vuajnë papunësinë më të madhe, varfërinë, e vuajnë më së shumti kur një anëtar i  familjes nuk e ka shëndetin e mirë”, tha më tej Kurti, duke shtuar se nga 58 deputetë sa do t’i ketë grupi ynë parlamentar, asnjë grua nuk ka pasur nevojë për kuotën gjinore./tg/

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021