fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

30 vite nga eksodi drejt Italisë, Rama: Faleminderit që hapët dyer për shqiptarët

Publikuar

Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar sot drejt Italisë për të kujtuar eksodin e shqiptarëve 30 vite më parë. Rama në një konferencë nga Bari u shpreh se në këto 30 vite kanë ndodhur shumë gjëra, por veçoi vetëm një gjë, ndihmën e Italisë për Shqipërinë.

Kreu i qeverisë shqiptare falënderoi të gjithë italianët që 30 vite më parë hapën dyert për shqiptarët 30 vite më parë.

“Ndihem i lumtur dhe i nderuar që jam mes dy shqiptarëve më të mirë mes italianëve. Ju jeni miq me zemër të madhe për shqiptarët, nuk jeni me Shqipërinë vetëm kur ka diell, por dhe në momente të vështira që vendosin në dukje miqësinë e vërtetë. Teksa zbrisja nga avioni dhe shihja këtë mikpritje të jashtëzakonshme, më vinte në mendje një këngë që thotë se vitet ikin në furtunë. Kanë kaluar 30 vite që shqiptarët erdhën në brigjet tuaja dhe në këto 30 vite ka pasur shumë stuhi. Në këtë moment do toja të thoja vetëm faleminderit për të gjithë italianët dhe që hapen dyert e tyre për të pritur shqiptarët 30 vite më parë”, tha Rama, shkruan TVKLAN.

Një falënderim e pati dhe për ndihmën që Italia dha për Shqipërinë kur ndodhi tërmeti në 26 Nëntorit të vitit 2019.

“Pa u kthyer në qesharak duhet thënë faleminderit për atë që Luigi dhe Mikele ka bërë personalisht kur 15 muaj më parë Shqipëria ishte viktimë e një tërmeti të tmerrshëm dhe Italia ishte aty për të ndihmuar. Nuk do arrij kurrë për të falënderuar aq sa duhet këta dy persona, për të thënë faleminderit për atë që ata janë përkushtuar dhe kanë bërë avokatin e shqiptarëve”, shtoi Kryeministri.

Por premtoi se sa herë që Italia të ketë nevojë Shqipëria do jetë aty për ta ndihmuar. “Uroj që të mos keni kurrë nevojë për ne, por nëse është nevoja do jemi gjithmonë këtu për ju”, u shpreh Rama.

Në konfercnën nga aeroporti i Barit në Itali, Rama u shoqërua nga ministri i Jashtëm Italian, Luigi Di Maio dhe Presidenti i Rajonit të Pulias, Michele Emiliano

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021