fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Lajcak tregon se kur do të takohen Kurti dhe Vuqiq

Publikuar

Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, ka thënë se ajo që mund të nxjerrë nga vizita e tij në këto dy shtete, është se kishte vullnet nga të dy palët për të vazhduar dialogun dhe se një nga qëllimet e vizitës ishte të informonte udhëheqësin e Vetëvendosjes Albin Kurti si negociator të ardhshëm me informacione mbi procesin e deritanishëm.

“Unë mendoj se kemi hapësirë ​​të mjaftueshme dhe pres që takimi i parë të zhvillohet në një kohë të arsyeshme – pas formimit të të gjitha institucioneve të nevojshme (në Kosovë) dhe kjo mund të jetë e sigurt para verës,” thotë ai.

Lajcak deklaroi se disa pjesë të dialogut janë rënë dakord deri më tani – marrëveshjet në lidhje me personat e zhdukur, personat e zhvendosur brenda vendit, por edhe në lidhje me bashkëpunimin ekonomik. Për momentin, thotë ai, janë pronë.

Kanë kaluar dhjetë vjet që kur BE zhvilloi dialogun midis Serbisë dhe Kosovës, gjatë së cilës kohë aktorët në Beograd, Prishtinë dhe Bruksel kanë ndryshuar. Diçka është rënë dakord dhe zbatuar, por disa tema të diskutueshme ende mbesin.

Në një intervistë për H1,sic shkruan Express, Lajcak deklaroi se përfundimi kryesor i vizitës së tij në Prishtinë dhe Beograd është se ekziston një vullnet për dialog nga të dy palët dhe se ekziston “një kuptim absolut që dialogu nuk ka alternativë”.

“Dialogu është absolutisht kyç për normalizimin e marrëdhënieve, për rrugën evropiane, por edhe për atmosferën normale midis Kosovës dhe Serbisë. Është e rëndësishme për mua që askush nga aktorët që takova në Kosovë dhe Serbi nuk pyeti nëse duhej dialog, dhe ky është mesazhi kryesor”, tha ai.

I pyetur nëse i referohet më shumë dialogut teknik apo politik, Lajcak tha se nuk e sheh që ekzistojnë dy dialogë dhe se është ai që, nga përkufizimi, është politik.

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021