fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Vjosa Osmani fiton me diferencë të thellë ndaj kundër kandidatëve

Publikuar

Sipas rezultateve të publikuara nga KQZ, Vjosa Osmani është personi më i votuar në Kosovë më 300 mijë e 788 vota.

Vjosa Osmani është përafërsisht 100 mijë vota përpara të gjithë kandidatëve që ishin në garë, e të cilët nuk kanë mundur të marrin me shumë së 211 mijë vota.

Nga rezultatet e publikuara Enver Hoxhaj i PDK-së afër 100 mijë e 508 vota, Avdullah Hoti i LDK-së, 69 mijë e 640, Ramush Haradinaj i AAK-së, 41mijë e 409 vota .

Sipas kryetares së KQZ, Valdete Daka, Lëvizja Vetëvendosje nga këto zgjedhje ka siguruar 58 ulëse në Kuvendin e Kosovës, Partia Demokratike e Kosovës, 19 ulëse, Lidhja Demokratike e Kosovës, 19 vende.

Ndërkaq, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës më nga 15 përkatësisht 8 vende në kuvend./tg/

 

Vazhdo më shumë

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021