fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Osmani, minatorët e Trepçes, i quan “Luan të nëntokës”

Publikuar

Në 32 vjetorin e grevës së minatorëve të Trepçës, u.d.e Presidentes, Vjosa Osmani ka thënë se i kujtojmë me respekt, siç i ka quajtuar ajo, luanët e nëntokës, të cilët sipas saj me rezistencën e tyre arritën të krijojnë solidaritet e unitet popullor në tërë Kosovën.

“Kërkesat e tyre tejkaluan aspektet sindikale, duke u bërë pikë reference për rezistencë kundër regjimit dhe hegjemonisë serbe. Rezistenca e tyre dridhi themelet e një pushteti sundues që promovonte e praktikonte diferencimin dhe pabarazinë”, ka thënë Osmani.

32 vite pas, sipas Osmanit, përveç se të kujtojmë tërë këtë sakrificë, duhet të punojmë pandalshëm që minatorët tanë të punojnë në kushte të dinjtetshme e të vlerësohen si duhet për punën e tyre./tg/

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021