fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

State Departamenti a kujton Serbisë njohjen e Kosovës

Publikuar

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken, ia ka përseritur Serbisë, kërkesën e presidentit amerikan, Joe Biden, për njohjen e pavarëisisë së Kosovës.

Blinken në mesazhin e tij të urimt për ditën e Serbisë, ka thën së Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për zhvillimin e një aleance të gjatë midis dy vendeve, ndërsa theksoi marrëveshjen gjithëpërfshirëse me Kosovën, duke përmendur një kompromis nga të dy palët dhe njohjen reciproke.

“Departamenti i Shtetit mirëpret përpjekjet që çojnë në krijimin e normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën dhe arritja e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse që synon njohjen e ndërsjellë do të kërkojë fleksibilitet dhe gatishmëri për kompromis nga të dy palët”, ka shkruar Blinken.

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021