fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

Rusia dhe Kina gati për pushtimin e Ukrainës

Putin dhe Xi deklaruan se e vlerësuan forcimin e lidhjeve Rusi-Kinë, me liderin rus që i quajti ato “një shembull i vërtetë i bashkëpunimit ndërshtetëror në shekullin 21

Publikuar

Bashkëkryetari për Marrëdhëniet me Jashtë në Këshillin Evropian, Carl Bildt, shkroi në Twitter për takimin e Presidentit të Rusisë dhe atij të Kinës. Ai tha se Putin kërkoi mbështetjen e Kinës për ofensivën kundër Ukrainës, transmeton Klankosova.tv.

“Dje Putin kërkoi mbështetjen e Kinës për ofensivën e saj kundër Ukrainës. Sot SHBA-ja do të konsultohet me aleatët e NATO-s për kërkesat e paraqitura nga Rusia dje në të njëjtën kohë kur liderët BE-së diskutonin përgjigjet ndaj agresionit të mundshëm të ripërtërirë ndaj Ukrainës.” shkroi Bildt në Twitter.

Presidenti rus, Vladimir Putin, zhvilloi një takim virtual me homologun e tij kinez, presidentin Xi Jinping. Putin dhe Xi deklaruan se e vlerësuan forcimin e lidhjeve Rusi-Kinë, me liderin rus që i quajti ato “një shembull i vërtetë i bashkëpunimit ndërshtetëror në shekullin 21”.

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021