fbpx
Lidhu me Ne!

Kosovë

LDK nuk i ka dhënë ende nënshkrimet për Dakën: Po e presim Avokatin e Popullit

Hoxhaj në njoftimin për mbledhjen e nënshkrimeve, ka falenderuar të gjithë deputetët e opozitës.

Publikuar

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, sot njoftoi se opozita ka mbledhur nënshkrimet për ta dërguar në Gjykatën Kushtetuese vendimin e Presidentes Vjosa Osmani, për shkarkimin e Valdete Dakës nga pozita e kryesueses së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Por, jo të gjitha partitë opozitare i kanë dhënë nënshkrimet.

Hoxhaj në njoftimin për mbledhjen e nënshkrimeve, ka falenderuar të gjithë deputetët e opozitës.

“Faleminderit të gjithë deputetëve të opozitës për bashkëpunimin në këtë çështje”, ka ka shkruar ndër të tjera Hoxhaj.

Por, Lidhja Demokratike e Kosovës, nuk i ka dhënë nënshkrimet për ta dërguar në Gjykatën Kushtetuese shkarkimin e Valdete Dakës.

Hoxhaj në njoftimin për mbledhjen e nënshkrimeve, ka falenderuar të gjithë deputetët e opozitës.

“Faleminderit të gjithë deputetëve të opozitës për bashkëpunimin në këtë çështje”, ka ka shkruar ndër të tjera Hoxhaj.

Por, Lidhja Demokratike e Kosovës, nuk i ka dhënë nënshkrimet për ta dërguar në Gjykatën Kushtetuese shkarkimin e Valdete Dakës.

Kështu ka deklaruar për Express shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi.

“Jo nuk i kemi dhënë ende. Po e presim Avokatin e Popullit”, ka deklaruar Gashi.

I pyetur se nëse është i njoftuar se kreu i PDK-së tashmë ka mbledhur nënshkrimet për këtë çështje, Gashi tha se nuk është në dijeni.

Ndryshe nga LDK-ja, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka përkrahur nismën për ta dërguar në Kushtetuese vendimin e Presidentes Vjosa Osmani për shkarkimin e Valdete Dakës.

Këtë për Express e ka konfirmuar zëdhënësi i AAK-së, Lulëzim Blaka.

“Po. Aleanca e ka përkrahur referimin e çështjes së shkarkimit të znj.Daka në Kushtetuese”, ka deklaruar Blaka.

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021