fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

“Minaret janë bajonetat tona, xhamitë janë kazermat”, Erdogan i rikthehet poezisë së vjetër

Publikuar

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka zgjedhur të publikojë një poezi nacionaliste në inaugurimin e një xhamie të re në Zonguldak.

Bëhet fjalë për një poezi që e ka çuar në burg në vitin 1998 akuzohej për nxitje të urrejtjes fetare dhe u burgos për katër muaj, transmeton IndeksOnline.

Poezia është e nacionalistit turk Ziya Gokalp dhe u recitua nga Erdogan kur ai ishte kryebashkiak i Stambollit, asokohe./tipografi/

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021