fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

iPhone 13, njoftohuni me detajet

Publikuar

Iphone 13 pritet së shpejti të dalë në treg.

Kjo pasi një seri raportesh në fillim të kësaj jave thanë se disa kompani që janë pjesë e furnizimit të iPhone (Apple), kanë filluar prodhimin e pjesëve për serinë iPhone 13.

Këto raporte bëjnë të ditur se Apple po kërkon të lansojë celularin iPhone 13 gjatë këtij viti, pavarësisht mungesës së çipave si pasojë e rrethanave pandemike.

Mirëpo nuk është e sigurt nëse Apple do të lansojë telefonat iPhone 13 gjatë shtatorit, siç bën zakonisht. Siç dihet edhe iPhone 12 doli në treg në mes të muaji tetor, si rezultat i situatës me COVID-19, që bëri të shtyhet ngjarjet dhe datat e lansimit të telefonit, shkruan Yahoo, transmeton IndeksOnline.

Telefonat iPhone 13 do të jenë të ngjashëm me ata iPhone 12. Niveli do të jetë më i ngushtë dhe modulet e kamerës së pasme do të zënë më shumë hapësirë, ​​pasi që të gjithë thuhet se do të shfaqin një sensor më të madh sesa ai që gjendet në iPhone 12 Pro Max.

Të katër celularët iPhone 13 do të kenë panele OLED, ashtu si paraardhësit e tyre. Këto janë përbërësit që Samsung dhe LG kanë filluar të prodhojnë më herët se zakonisht. Por Samsung do të bëjë ekranet OLED brenda modeleve iPhone 13 Pro, të cilat do të mbështesin shpejtësi dinamike të rifreskimit deri në 120Hz.

Samsung është furnizuesi i vetëm i paneleve OLED të filmit të hollë të oksidit polikristalor (LTPO) me temperaturë të ulët (TFT), i cili mbështet shpejtësinë e rifreskimit 120Hz. Apple po planifikon të përdorë LTPO TFT OLED për dy modelet më të nivelit të lartë, transmeton IndeksOnline.

Pavarësisht efekteve të pandemisë në shitjet e smartphone-ve, iPhone 12 është shitur jashtëzakonisht mirë deri më tani, në krahasim me kompanitë e tjera të telefonave.

Kërkesa të mëdha pritet të ketë edhe për iPhone 13.

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021