fbpx
Lidhu me Ne!

Tipografi

Abdixhiku me ftesë publike për Kurtin, Haradinajn dhe Krasniqin

I pari i LDK-së ka thënë se duhet t’i kapërcejnë dallimet politike dhe të ndërtojnë një pakt zgjedhor, në kohën kur ka numër të madh të rasteve me COVID-19.

Publikuar

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka bërë një ftesë publike drejtë liderëve të Lëvizjes Vetëvendosje, të Partisë Demokratike të Kosovës dhe të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

I pari i LDK-së ka thënë se duhet t’i kapërcejnë dallimet politike dhe të ndërtojnë një pakt zgjedhor, në kohën kur ka numër të madh të rasteve me COVID-19.

“Më saktësisht, në këtë pakt, propozoj që: 1. Me vullnet të plotë politik, përkundër rregullativës ligjore në vend, të shkurtojmë fushatën zgjedhore nga 30 ditë në 10 ditë. Ta bartim përballjen politike nga terreni ku grumbullojmë zakonisht me qindra e mijëra njerëz përnjëherë, në debate tjera, televizive, përballje digjitale e sociale”.

“2. Të udhëzojmë të gjithë kandidatët tanë, që çdo aktivitet paraelektoral e elektoral nga sot e deri më 17 tetor, ta bëjmë konform rregullave strikte të përcaktuara nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. Pra të kemi njerëz aq sa lejohet, të respektohet distanca, e të respektohen masat e tubimeve të vogla siç udhëzohemi nga ekspertët tanë”,ka thënë Abdixhiku.

Ai këtë mesazh të tij e tha në një video të publikuar në rrjetin social Facebook, duke thënë se ata do ta pranojnë atë edhe në formë të shkruar.

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021