fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

17 vjet nga “trazirat e marsit”

Publikuar

Trazirat e njohura si “trazirat e marsit” filluan më 17 mars 2004, një ditë pasi që tre fëmijë shqiptarë në pjesën veriore të Mitrovicës u mbytën në lumin Ibër. Disa fëmijë që mbijetuan në orët e vona, po atë natë, treguan para kamerave se ata ishin ndjekur nga serbët dhe duke ikur për të shpëtuar, tre fëmijë kishin humbur jetën në lum.

Kjo bëri që shqiptarët të ngritën ndaj serbëve, me ç’rast ndodhi një përplasje e rëndë mbi urën e lumit Ibër dhe disa pjesë të Kosovës, shkruan Jepi zë. Për të ruajtur rendin ishin të përfshirë Policia e UNMIK-ut si dhe KFOR.

Pavarësisht kësaj, situata kishte eskaluar totalisht dhe gjatë ditëve të trazirave u vranë 19 persona, prej tyre 12 shqiptarë./tg/

Vazhdo më shumë

Radio Tipografi

Hapësir reklamuese

Facebook

Tipografi.info, është medie e pavarur që synon avancimin e lirisë se shprehjes, pa ia cenuar të drejtat askujt! Tipografi.info përmes raportimi të tij do të kujdeset që të promovojë vlerat dhe institucionet demokratike dhe të avancoje të drejtat e njeriut. Portali tipografi.info, menaxhohet nga "AP+" sh.p.k., rr. Xheladin Hana, Prishtinë, Kosovë. Kontakt: info@tipografi.info | 044 000 E krijuar nga DBC me shumë 2021