fbpx
Lidhu me Ne!

Lajme

๐๐ž๐ฏ๐ž๐ซ๐ข๐š ๐ง๐๐š๐ฎ ๐ฆ๐›๐ข ๐Ÿ’๐ŸŽ ๐ฆ๐ข๐ฅ๐ข๐จ๐ง๐žฬˆ ๐ž๐ฎ๐ซ๐จ ๐ฉ๐žฬˆ๐ซ ๐ณ๐›๐š๐ญ๐ข๐ฆ๐ข๐ง ๐ž ๐ฆ๐š๐ฌ๐š๐ฏ๐ž ๐ญ๐žฬˆ ๐๐š๐ค๐จ๐ฌ ๐ฌ๐žฬˆ ๐‘๐ข๐ง๐ ๐ฃ๐š๐ฅ๐ฅ๐ฃ๐ž๐ฌ ๐„๐ค๐จ๐ง๐จ๐ฆ๐ข๐ค๐ž

Mjetet nรซ fjalรซ ndahen nั‘ katรซr kategori tรซ Pakos, pรซrkatรซsisht Masa 1 – Mbรซshtetja e Punรซsimit, Masa 2 โ€“ Ringjallja e Ekonomisรซ dhe Prodhimit, Masa 3 โ€“ Mbรซshtetja e Familjes dhe Masa 4 โ€“ Mbั‘shtetja pั‘r Publiken.

Publikuar

mรซ

Ministri i Financave, Punั‘s dhe Transfereve Hekuran Murati sot nั‘ Mbledhjen e 31-tั‘ tั‘ Qeverisั‘ ka propozuar ndarjen e 40.13 milionรซ euro pรซr implementimin e masave nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike. Mjetet nรซ fjalรซ ndahen nั‘ katรซr kategori tรซ Pakos, pรซrkatรซsisht Masa 1 – Mbรซshtetja e Punรซsimit, Masa 2 โ€“ Ringjallja e Ekonomisรซ dhe Prodhimit, Masa 3 โ€“ Mbรซshtetja e Familjes dhe Masa 4 โ€“ Mbั‘shtetja pั‘r Publiken.

Pรซrmes Masรซs 1 – Mbรซshtetja e Punั‘simit, Ministria e Financave, Punรซs dhe Transfereve synon krijimin e vendeve tรซ reja tรซ punรซs, duke mbรซshtetur nรซ mรซnyrรซ tรซ drejtpรซrdrejtรซ punรซkรซrkuesit. Nั‘ zbatim tั‘ kรซsaj mase janรซ ndarั‘ mjete nั‘ vlerั‘ prej 15 milionั‘ euro pรซr Masรซn 1.1 โ€“ Rikthimi nรซ punรซ i atyre qรซ kanรซ humbur vendin e punรซs gjatรซ pandemisรซ, Masรซn 1.2 โ€“ Mbรซshtetja pรซr tรซ punรซsuarit e formalizuar, dhe Masรซn 1.3 โ€“ Mbรซshtetja e punรซsimit tรซ grave. Pandemia ka nxjerrรซ nรซ pah rรซndรซsinรซ e punรซs sรซ deklaruar dhe pagesรซs sรซ rregulltรซ tรซ kontributeve pensionale, si dhe nรซn-pรซrfaqรซsimin e grave nรซ tregun e punรซs. Andaj, duke synuar ndั‘rtimin e njั‘ ekonomie tั‘ qรซndrueshme dhe gjithั‘pั‘rfshirั‘se, zbatimi i kรซtyre masave do tั‘ ketั‘ njั‘ rั‘ndั‘si kyรงe nั‘ formalizim dhe rritje ekonomike.

Vlen tั‘ theksohet se afati i aplikimit pรซr Masรซn 1.1, 1.2 dhe 1.3 bั‘het nั‘ mั‘nyrั‘ elektronike pรซrmes platformรซs EDI tั‘ ATK-sั‘ dhe do tรซ jetรซ i hapur deri mรซ 15 Tetor 2021.

Mั‘ tutje, nั‘ zbatim tั‘ Masรซs 2.1 โ€“ Subvencionimi i kredive investive, Qeveria ndau 10.43 milionั‘ euro pรซr subvencionimin e kredive investuese tรซ bizneseve prodhuese e pรซrpunuese. Kjo masรซ ka pรซr synim rritjen e investimeve tรซ reja nรซ zgjerimin e kapaciteteve tรซ bizneseve, e cila rrjedhimisht ndikon edhe nรซ rritjen e punรซsimit dhe eksportit. Gjithashtu, duhet cekur se kรซto mjete janรซ siguruar nga emetimi i โ€œBonove tรซ Diasporรซsโ€, instrument financimi ky qรซ ka pasur pรซr qรซllim kanalizimin e kapitalit tรซ diasporรซs drejt investimeve pรซr ndรซrtimin dhe zhvillimin e ekonomisรซ sรซ vendit.

Pั‘rmes masั‘s 3 โ€“ Mbั‘shtetja e Familjes, Ministria e Financave, Punรซs dhe Transfereve synon krijimin e njรซ shoqรซrie tรซ barabartรซ dhe ngritjen e mirรซqenies sรซ qytetarรซve nรซ vendin tonรซ. Pั‘r kั‘tั‘ arsye, nั‘ zbatim tั‘ kั‘saj mase janั‘ ndarั‘ mjete financiare nรซ shumรซn prej 12 milionรซ euro pรซr Masั‘n 3.1 โ€“ Mbรซshtetja pรซr familjet qรซ kanรซ humbur familjarin, Masั‘n 3.4 โ€“ Kuponรซ ushqimi pรซr familjet nรซ nevojรซ, dhe Masั‘n 3.5 โ€“ Pagesa pรซr lehonat dhe shtesat pรซr fรซmijรซ. Pรซrgjithรซsisht, Masa 3 paraqet njรซ hap jetik nรซ pรซrpjektjet tona pรซr zbutjen e varferisรซ, si dhe ndihmรซn ndaj familjeve qรซ kanรซ humbur mรซ tรซ dashurit nรซ luftรซn me virusin COVID-19.

Sั‘ fundi, nั‘ zbatim tั‘ masั‘s 4.1 u ndanั‘ 2.7 milionรซ euro si mbรซshtetetje e stafit mjekรซsor nรซ sektorin publik me pagรซ shtesรซ prej 10% tรซ pagรซs sรซ rregulltั‘ bruto, jo mรซ pak se 60 euro, pรซr muajt gusht, shtator dhe tetor tรซ vitit 2021. Zbatimi i kั‘saj mase ั‘shtั‘ tejet i rั‘ndั‘sishั‘m nั‘ vazhdั‘n e luftimit tั‘ pandemisั‘, veรงanั‘risht tani kur vendi ั‘shtั‘ nั‘ fazั‘n e vaksinimit masiv.

Deri mรซ tani, MFPT ka marrรซ vendime pรซr operacionalizim dhe ndarjen e mjeteve financiare pรซr njรซ sรซrรซ masash nga Pakoja e Ringjalljes Ekonomike, tั‘ cilat nั‘ mั‘nyrั‘ tั‘ drejtpั‘rdrejtั‘ reflektojnั‘ objektivat e Qeverisั‘ sั‘ Republikั‘s sั‘ Kosovั‘s dhe Planit Qeverisั‘s 2021-2025. Sรซ shpejti, MFPT do tรซ vazhdojรซ me shpalojen e kritereve pรซr operacionalizimin e masave tรซ tjera tรซ Pakos.

Vazhdo mรซ shumรซ

Radio Tipografi

Hapรซsir reklamuese

Facebook